Fontos leszögezni, hogy a kölyök kutya nem dühből harap! Csak akkor teszi ezt, ha nyugtalan, mert felbosszantjuk, vagy büntetjük olyanért, amit ő nem tud értelmezni. A rohanást, elkapást a kutya jobban bírja, a gyereknek esélye sincs megelőzni! A kutyának a gyerek fogakkal való megtartását nem kell kieszelnie azt ösztönösen teszi, a nadrág cibálást szintén. Majd azt egy idő után sikítás követi, ami a kutyának olyan, mint a harci jel és nyugtalan lesz tőle. A tiltás, a durva hang, a grabanc rázás csak időleges megoldást hoz, többnyire csak harckészültséget eredményez. Ráadásul a kutya hamar túlnővi a gyereket, úgy fizikailag, mint fejlődési ütemében. Akkor szembesülhetünk vele, hogy fellöki, figyelmen kívül hagyja, nem tiszteli eléggé a gyereket és ez akár balesetekhez is vezethet. Ne jussunk el idáig!
Amikor spontán harap, bizony értésére adom, hogy na, ezt nem! Neem, fejezd be dörrentek rá és elsodrom, eltolom magamtól. Ott nincs kecmec, hogy folytatja! Részletesen a linken.
https://siroccorottweiler.hu/miert-harap/
Gondolkozzunk előre! Ahogy velünk kommunikál úgy fog a gyerekkel is.
Ezért én az első perctől tiltom a gyerekkel való huzakodást, rágcsálást. Viszont ehhez a gyereknek is együttműködőnek kell lenni. Könnyű a dolgunk, ha a gyerek nem annyira kutyaszerető, mint inkább tart a kutyától. Amikor kutyaszerető, akkor egy kicsit hosszabb idő a szabályokkal megismertetni a kutyát és a gyereket is.
Lássunk konkrét példákat, mit játszhat a gyerek és a kutya.
https://siroccorottweiler.hu/gyerek-es-rottweiler/
Most Viktor fiam, a koordinátor- apa tudja-rá hallgat mindenki. Megtanítja Gerdának, hogy üljön le, legyen nyugodt a kiskutya közelében. A harapdálás, az érdeklődés, a puha játékokkal való huzakodásban csillapodhat le, tanulja Gerda, és Kelly kutya is. Megoldások Számtalan élet adta lehetőség, megoldás, amit mindenkinek magának kell megoldania. Bizony fel kell készülni erre! Senki ne várja, hogy majd a kölyökkutya tanítás és irányítás nélkül tudni fogja, és hibátlan kutyává cseperedik! A kölyök kor az alapozás, amit itt elmulasztunk, az később sokszorosan visszaüt.
A gyerekkel való közös játékot, ismerkedést úgy időzítettem mindig, hogy egy picit fáradtabb, kevésbé aktív kutyával történjen. Mindig elrendeztem előre a helyszínt, hogy legyen a kutyának ott játék, tárgy, ami izgalmas lehet számára, labdák, palackok, bújócska lehetőség stb.……+ Falat, klikker segítségemre volt. A gyereknek is volt elvonulási lehetősége, asztal, szék- vagy bármi, ahova a kutya nem tud utána menni. A lényeg az volt, hogy arra dicsértem a kutyát, ha nyugodt és csak el van a gyerek mellett.
Ha tolakodó és sok volt elhívtam, jutalmaztam, adtam játékot, feladatot neki. (feladat = a megvezetés, ül, fekszik, labda visszahozás pl. szóval minden olyan, amit ismer a kutya) A gyerek csipkedésre, felugrálásra nem- ez erőteljes tiltó hang, elsodrás a gyerektől, ha szükséges, de amint elfordult dicséret jutalmazás!
10-20 perc szoktatás, majd fél óra, majd hosszabb idő, ki mennyit bír. Akkor is jó a szoktatás, ha fáradt és alvás előtti állapotban van a kutya! Valahogy úgy kell időzíteni, megszervezni, hogy ne felpörgetett örömállapotban legyenek a találkozásnál! Az összeszoktatásnál nekem annyival könnyebb dolgom volt, hogy a kölykök már születésüktől ismertek. A hangom, a szavak ismertek voltak számunkra elég hamar. Én a teljes tiltásra a fújjj rossz szót használom (részletesen kifejtem, a linken levő írásban, újabb link mutat rá) A nem szót használom arra, hogy fejezzen be egy viselkedést és helyette csináljon mást! Gyereket NEM harapjuk, üldözzük, de helyette lehet apportozni, ülni, feküdni, állni vezényszóra, elrejtett falatokat keresni, box tréninget, behívást gyakorolni, amit segítséggel a gyerek is "játszhat" a kutyával.